Slavná světová klasika: Les Diaboliques

14. 07. 2014 10:06:59
Jsou filmy, které musíte vidět, než zemřete! Jistě znáte populární sérii knih, která mapuje vybraná díla světové kinematografie a možná, že jste dokonce jedni z těch, kteří si i zhlédnuté filmy odškrtávají. Film Les Diaboliques je přesně ten film, co minout nesmíte.

Pokud ho totiž náhodou minete, nikdo neví, co se odehraje během vašeho odchodu na jiný svět. Smrt totiž nemusí být definitivní, ostatně přesvědčte se sami.

les diaboliques2

Vítejte na soukromé internátní škole, kde intriky a pomluvy jsou stejně špinavé a zapáchající jako školní bazén. Manželka sadistického ředitele Michella (Paul Meurisse) Christina (Véra Clouzot) je slabá na srdce a její manžel si je toho patřičně vědom. Od rána do večera jí tyranizuje podlými útoky a cíleně z ní dělá slabomyslnou submisivní trosku. Christina se spřátelí s jeho bývalou milenkou Nicole (Simone Signoret), která je stejně tak protřelá životem, jak je patrné z jejího zevnějšku. Obě ženy si rády zanadávají na Paula, který neváhá žákům servírovat smradlavé ryby a svou despotickou a neurvalou povahou děsit všechny ve svém okolí.

Obě ženy se tak odhodlají k promyšlenému chladnokrevnému kroku. Christina, která celou instituci financuje, se rozhodne za vydatné podpory Nicole, Michella opustit a odjet s ní pryč. Z penzionu pak manželovi zavolá, že může zapomenout na její dobrodiní. Paul, chudý jak kostelní myš, prodá svůj oblíbený slovník, aby měl na jízdenku a jede se s manželkou usmířit. Jenže je příliš pozdě. Ženy ho utopí ve vaně. Svůj důkladný plán pak završí, když jeho mrtvé tělo převezou zpátky do školy, kam se obě po činu vrátí a hodí ho na dno smradlavého bazénu. Po pár dnech je však polije smrtelná hrůza, když jeden z žáků řekne, že hovořil s ředitelem. Jenže ten je přece na dně bazénu, nebo ne?

Les-Diaboliques_3

Režisér geniálního thrilleru Mzda strachu Henri-Georges Clouzot má v tomto filmu ještě větší pomník, než ve svém mistrovsky vymyšleném snímku o převozu extra výbušného nákladu nitroglycerinu s Yvesem Montandem. Film Les Diaboliques byl totiž ve své době tak obrovský hit, že se dokonce novináři posmívali Alfredu Hitchcockovi, že mu sebral korunku mistra filmového napětí. Mistra to tak nahněvalo, že se okamžitě spojil s autory knižní předlohy, aby mu také napsali nějaký strašidelný příběh a bylo z toho Vertigo. Alespoň tak zní legenda. Ve skutečnosti to bylo tak, že když autoři knižní předlohy zjistili, že práva na jejich knihu Les Diaboliques chtěl koupit Hitchcock, napsali Zpět z říše mrtvých, který nabídli rovnou Paramountu a ten práva pro Hitchcocka koupil. Mimochodem oba pánové napsali podle stejného úspěšného konceptu knih hned několik. Ale vraťme se k francouzské klasice.

les-diaboliques-4

Ve filmu je několik památných momentů, které se staly častými citacemi. Robert Zemeckis si s žánrovým vrcholem převzatého z tohoto filmu – vanou, vyhrával v duchařině Pod povrchem s Harrisonem Fordem a Michelle Pfeiffer, Jeremiah Chechick natočil remake filmu se Sharon Stone a Isabelle Adjani a inspiraci nalezneme i v horroru Hush, Hush Sweet Charlotte režiséra Roberta Aldriche nebo v thrilleru René Clementa s názvem La maison sous les arbres v hlavních rolích s Faye Dunaway a Frankem Langellou. Momenty filmu však nemohou přebít jeden z objektivně nejnapínavějších filmových konců v dějinách kinematografie. Závěr je opravdu mistrovský.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Les Diaboliques je film, který však nemá jen geniální závěr, ale funguje po celou dobu svého trvání. Napětí a hrůzu dokáže na diváka přenést i ze zdánlivě obyčejných scén jako večeře mezi přáteli. Postavy nejsou jen nahodile načrtnuté, jak bývá občas v žánru zvykem, ale motivace jejich činů prochází vývojem až k překvapivým vyústěním, která se nesluší prozrazovat dopředu. Závěrečný dovětek pak jistě pobaví spikleneckým mrknutím na diváka.

Les Diaboliques

Francie 1955, režie: Henri-Georges Clouzot, scénář: Henri-Georges Clouzot, Jerome Geronimi, Fréderic Grendel, René Masson podle románu Celle qui n ́etait plus pierra Boilleaua a Thomase Narcejaca, kamera: Armand Thirand, hudba: George van Parys, hrají: Simone Signoret, Véra Clouzot, Paul Meurisse, Charles Vanel, Jean Brochard

114 minut, 1.37:1, 35 mm, černobílý

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 14.7.2014 10:06 | karma článku: 8.75 | přečteno: 367x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 235 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 312 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2230

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...