Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Klenoty českého filmu - Nebeští jezdci

Po Slavné světové filmové klasice se tentokrát vydáme po stopách nejlepších českých filmů a vzhledem k včerejšímu výročí konce války zahajuji Nebeskými jezdci.

Na vojenském hřbitově v anglickém Brookwoodu jsou na bílých náhrobcích padlých i jména Čechoslováků, kteří bojovali za Británii během druhé světové války v naději, že zastaví krvavé běsnění i u nich doma. Děj se odehrává za druhé světové války. Posádku jednoho z bombardérů tvoří kapitán Pavel (Svatopluk Matyáš), který je Slovák, druhý pilot a navigátor jsou Angličané, telegrafista Kanaďan a oba palubní střelci Češi – Študent (Jiří Bednář) a Prcek (Jiří Hrzán). Zatím mají štěstí a z každého náletu na Německo se vracejí v pořádku.

Neustále se musí podrobovat monotónnímu programu: nálet - odpočinek - instruktáž. Prcek vše komentuje sarkastickými poznámkami a před společenským skandálem ho chrání jen chabá znalost angličtiny. Kamarádi jeho průpovídky naštěstí překladem notně vylepšují. Študent miluje hezkou Patricii (Jana Nováková), příslušnici pomocných ženských sborů letectva a navštíví i její rodinu. Při náletu na Norimberk je však Študent těžce raněn, končí s popáleninami a poraněnou páteří v nemocnici. Patricii odmítá a ta se rozhodne hledat útěchu v náruči jiného muže, jenže válka ještě neskončila a něco si plánovat je velmi krátkozraké.

Autor Nebeských jezdců Filip Jánský se jmenoval vlastním jménem Richard Husmann a román Nebeští jezdci vychází z jeho vlastních zkušeností. V 17 letech odešel jako správný skaut plný ideálů o cti a morálce do cizinecké legie. Po drtivé porážce Francie přísahal věrnost české vládě a anglickému králi, protože byl s ostatními rodáky pod jejich ochranou. Husmann sloužil v 311. bombardovací peruti u Honningtonu a na palubě Wellingtonu měl funkci střelce. Své zážitky popsal ve strhující knize, která si záhy po vytištění získala značnou popularitu.

S nápadem točit film přišel Jindřich Polák, který po přečtení knihy okamžitě kontaktoval nakladatelství a začal se ptát, kdo je ten Jánský vlastně zač a že by chtěl z knihy udělat film. Objektivní potíží byla typická mizérie Československé kinematografie – totální absence letadel a peněz, což pro film s četnými válečnými souboji je poněkud smrtící kombinace. Na pomoc však přišlo Válečné muzeum v Londýně, kde Husmana dobře znali a filmem se nadchli i ostatní zahraniční letci. Muzeum poskytlo autentické záběry stíhaček, filmaři mohli ve třech lidech odjet natočit hřbitov do Brokwoodu a zahraniční exteriéry mohli natáčet v NDR na Rujaně. Starší Němci je během natáčení osočovali, že točí film o luftpirátech, kteří jim před nedávnem házeli na hlavu bomby a mladší, že se znovu paktují s imperialisty ze Západu. Filmaři pak využívali dalších prostor v tuzemsku, které připomínaly Anglii, takže došlo na využití tradiční pražské porodnice U Apolináře, závodiště v Chuchli, zámku v Dobříši, kina Ořechovka nebo letiště v Klecanech.

 

Film se natáčel 32 dní (některé prameny tvrdí 37) a postprodukce proběhla mezi květnem a srpnem 1968. Polák se kromě technické stránky snímku pochopitelně věnoval i hereckému obsazení. Herci prošli náročným castingem, z kterého nakonec vypadla celá řada předních mladých herců, kteří jsou dnes uznávanými hráči. Na druhou stranu méně známé obsazení filmu jednoznačně prospívá a třeba Jiří Hrzán byl už v málokterém filmu lepší.

 

Premiéra byla v Kolíně 28.10. v kině Jas a film vydržel na plátnech kin až do utažení opasků v únoru 1969, kdy putoval do trezoru na pražském Žižkově, odkud si ho přes placenou sekretářku mohli objednávat pouze komunističtí papaláši.

 

Nebeští jezdci jsou jistojistě odvážným snímkem, který mohl být rehabilitován tak, jak si zaslouží až po snímku Jana Svěráka Tmavomodrý svět. Nebeští jezdci jsou filmem, který komorním způsobem upozorňuje na odvážné muže z našich řad, kteří za své hrdinství zažili pouze ponížení a represi od komunistických zločinců. Kromě na svou dobu technicky brilantně zvládnutého natáčení film obsahuje i potřebný přesah v síle výpovědi a patří mezi nejlepší české válečné filmy.

ČSSR 1968, Riders of the Sky –mezinárodní název, režie: Jindřich Polák, scénář: Filip Jánský, Zdeněk Mahler, Jindřich Polák podle knihy Filipa Jánského, hudba: Evžen Illín, střih: Josef Dobřichovský, kamera: Jan Němeček, hrají: Jiří Bednář, Jiří Hrzán, Svatopluk Matyáš, Elsie Randoph, Joan Seton, Charles Cameron, Jana Nováková

 

92 minut, 35 mm, černobílý

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 9.5.2011 11:55 | karma článku: 26,20 | přečteno: 4059x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma: 19,33 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma: 11,02 | Přečteno: 647x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma: 14,46 | Přečteno: 658x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma: 12,27 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Dejte mi týden a vyhraji Českého lva nebo Oskara

Aktuální kauza kolem Masaryka dokazuje, že novináři a někteří Akademici mají hodně krátkou paměť, takže osvětleme trochu legendární pravidlo o týdenním promítání.

8.3.2017 v 11:10 | Karma: 15,49 | Přečteno: 3111x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Varšava jako první polské město zakázala kříže na úřadech, opozice se bouří

17. května 2024  7:21

Varšava jako první město v převážně katolickém Polsku zakazuje kříže v městských úřadech a...

Texaský guvernér omilostnil muže odsouzeného na 25 let za zabití demonstranta

17. května 2024  7:04

Guvernér Texasu Greg Abbott udělil milost muži, odsouzenému k dvaceti pěti letům vězení za to, že v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Ruské letouny omylem svrhly nejméně 38 bomb na vlastní území, píší i ruská média

17. května 2024  6:31

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.