Strada

19. 03. 2009 11:45:47
Ottavio Strada a příběh jeho rodiny by bez problémů vystačil na televizní seriál. Ne však ve stylu Jaroslava Dietla, spíš Soukromých pastí.
Stradova s ulisnym komornikem Langerem, tedy Langem.Stradova s ulisnym komornikem Langerem, tedy Langem.

Bude velmi málo čtenářů, kteří nikdy neviděli Fričovy veselohry Císařův pekař a Pekařův císař, které se odehrávaly v době panování císaře Rudolfa II. Hraběnka Stradová, před kterou se Rudolf II. ve skvělém podání Jana Wericha ve filmu častokrát zapíral, byla dcerou jednoho z největších ambiciózních intrikánů, kteří se kdy v Praze objevili. Dodnes zůstává řada nevyřešených otázek, velice znepokojivých otázek.

Ottavio Strada se narodil roku 1550 v bavorském Norimberku, kde byl vychováván svým otcem Jacopem, aby se stal antikvářem. Jeho otec Jacopo Strada v této profesi skutečně proslul, pracoval na mnoha prestižních dvorech v dnešní Francii, Německu, Itálii, Turecku a hlavně na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Měl pověst absolutní špičky ve svém oboru a platil za přímého a slušného člověka, který ovšem dobře zná svou cenu.

V roce 1567 byli otec se synem v Mantově, aby pracovali na inventarizaci Palazzo del Te a drželi dohled při obnově fresek. Díky otcově protestantismu se však dostali do vážných potíží. Z obavy před stupňujícími tlaky inkvizice a možnou perzekucí utekli do Verony. Ottavio byl však vždy loajální katolík i přes to, že s názory protestantů souhlasil otec a posléze i Ottaviův syn. Rodinné firmě se dařilo. Oba Stradové se úspěšně pohybovali po Itálii, například v Benátkách a Miláně. Významnou zakázkou byla inventarizace a znalecký odhad medailí ze severoitalské provenience pro sběratele Giulia Calestona.

V roce 1573 Ottavio Strada pracuje na knihách pod otcovým jménem. Jménem, které přináší společenský prestiž a lukrativní zakázky a dostává se s ním ještě ten rok do obrovského sporu. Otec ho toho roku vydědí hned z několika závažných důvodů. Ottavia obviní z krádeže peněz, sexu s vlastní milenkou a z komplotu úkladné vraždy namířené proti němu. Mírně zneklidňující je podle mě skutečnost, že vzhledem k otcově přímé a umanuté povaze je dost nepravděpodobné, že by si to vymýšlel. Mít dobrého právníka není nikdy na škodu. Po smrti otce se ukáže, že vyloučení syna z dědictví vlastně není až takový problém a Ottavio získává svůj podíl.

Ottavio dále pracuje jako znalec, antikvář a poradce pro nákupy uměleckých děl. V 31 letech se ožení za vdovu po jistém doktorovi Adamovi a mezi gratulanty je celá řada prominentů. V roce 1590 se snaží prodat Prospero Viscontimu knihu s 326 díly Albrechta Dürera a 2 knihy s 600 kresbami Michelangella, Rafaela, Parmiagianina a Giulia Romana. Visconti nebyl přesvědčen o jejich pravosti a rozhodl se je nekoupit.

Na dvoře Rudolfa II. se mu však daří víc než dobře. V Praze vlastní Dům U Zlaté koruny na Staroměstském náměstí a z poslední vůle víme, že měl i dům U Váhy za Týnským chrámem. Kromě titulu dvořana a císařovy skutečně mimořádné přízně se dočká rovněž šlechtického stavu. Jeho dcera se stane oficiální milenkou císaře a zplodí mu řadu dětí, včetně nechvalně proslulého Dona Julia, který díky vrozené schizoafektivní psychóze a sifilis udělal řadu nepěkných věcí, mezi které patří znásilňování a vraždění zakončené brutálním rozsekáním své milenky na kusy na zámku v Českém Krumlově.

Český historik a spisovatel Josef Svátek, kterého ale nemůžeme autorizovat kvůli citování neznámých pramenů, obstojí jako relativně dobrý autor beletrie. O Stradovi dokonce napsal divadelní hru, kde se mu však mírně zamíchalo několik Stradů do jedné osoby. Svátek totiž neuvádí Ottavia jako otce hraběnky Stradové, což je dnes potvrzená skutečnost.

Ottavio Strada se opakovaně dostává do císařovy přízně, snaží se legitimizovat své vnuky – císařovy bastardy a prosazuje nepotismus pro svou vlastní krev získáváním majetku a privilegií. Navíc má neomezený přístup do sbírek a dohlíží na nové přírůstky. Jeho logické schopnosti jsou ohromující a vyvrcholí sepsáním díla o emblematice Symbola divina et humana, které se stává evropským bestsellerem.

Nezodpovězenou otázkou je počet jeho vlastních vnoučat a řada zákulisních intrik, především ohledně své dcery Kateřiny. Z dobových pramenů víme, že to byla okouzlující, temperamentní a nádherná žena mající na císaře značný vliv. Rovněž z dobových pramenů víme, že se Ottavio zmiňuje v souvislosti se svými vnuky Matyášem a Karlem i o jisté Karolíně, jako dceři blíže nespecifikované císařovy konkubíny.

Ottavio Strada je dramaticky nesmírně vděčná postava s řadou možností k fabulacím na nesmrtelná témata rodiny, víry, moci, lásky a peněz. Na druhou stranu možná dobře, že se o něm zatím nepřipravuje žádný slovenský velkofilm, protože jako současník Alžběty Báthory by možná musel jezdit na kolečkových bruslích, střílet z o dvě stě let mladší pušky a všude kolem něj by visely fangle. Ale pro Českého lva dobrý, ne?

Autor: Ondřej Slanina | čtvrtek 19.3.2009 11:45 | karma článku: 14.97 | přečteno: 3340x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 515 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 449 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 643 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 246 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Orlík

Premiér Netanjahu se dotkl citlivého místa Poláků

Velice pobouřeně reagoval polský premiér na slova o spolupráci některých polských občanů s nacisty při zabíjení židovských spoluobčanů. Následně zrušil návštěvu Jeruzaléma. Mluví se o diplomatické roztržce.

22.2.2019 v 7:03 | Karma článku: 20.27 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Sýkora

Jan Heller – Co je život

Prof. ThDr. Jan Heller byl přední český biblista, teolog a religionista, překladatel z hebrejštiny a foiničtiny. Zabýval se především Starým zákonem, náboženskými systémy starověkého Předního východu, věnoval se hebrejštině.

22.2.2019 v 6:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 |

Karel Sýkora

Sting – Fields of gold

Gordon Matthew Thomas Sumner známý spíš pod svým uměleckým jménem Sting, je anglický hudebník a občasný herec z Newcastle upon Tyne.

21.2.2019 v 7:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 |

Karel Sýkora

Daniel Saadon – Doufám

Název songu je – „Doufám“. Naděje je optimistický stav mysli, který je založen na očekávání kladných výsledků s ohledem na události a okolnosti v životě člověka nebo na celém světě.

20.2.2019 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 |

David Hrbek

Vostřílenej Žižka

Mirek Žáček umřel, řekla maminka, když dotelefonovala. Seděli jsme zrovna v restauraci Lunapark v Mariánských lázních.

20.2.2019 v 15:12 | Karma článku: 14.72 | Přečteno: 653 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2137

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz