Vrátit se do lesů nebo konzumovat BigMaca, Tohle je náš svět jde do kin

15. 07. 2016 14:33:34
Tohle je náš svět představuje hrdinu utíkajícího před zkaženou civilizací a má velké plusy zejména ve výborném castingu a zvláště Viggo Mortensenovi v roli, za kterou pokud nebude nominovaný na Oskara skouknu Troškovy Babovřesky.

Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec Ben (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor ve filozofickém ráji, alespoň podle původních nápadů rodičů. Děti se učí dospělé knihy a seznamují se se světem, zároveň mají špičkovou fyzickou kondici. Znepokojující je nečekaná absence matky, která už před několika měsíci odjela do nemocnice s vážnými komplikacemi.

A pak to přijde. Benova vyvolená a máma stále dosud nezaopatřených dětí spáchala sebevraždu. Rodině dobrovolných trosečníků se zhroutí svět, který korunuje zoufalý a pekelně rozohněný tchán Jack (Frank Langella), jenž sdělí Benovi, že pokud přijede na pohřeb právě zesnulé milované dcery, nechá ho bez skrupulí zatknout. Důvod se totiž vždycky najde. Ben vysvětlí dětem, že jsou věci, které nejdou vyhrát a pak k jejich upřímné radosti, nakopne stařičký autobus a vyrazí na pohřeb.

Vzpomínáte na idealistický a dojemný film Útěk do divočiny o mladičkém intelektuálovi snažícím se přežít v souladu s přírodou v americké divočině? A nebo spíš na opomenutý snímek Petera Weira Pobřeží moskytů o despotickém otci vychovávajícím v izolaci rodinu, který je přesvědčuje, že zemi zničila válka a snaží se žít rovněž mimo civilizaci?

Tohle je náš svět je snímek, který objevil festival v Cannes, kde byl dramaturgy zařazen do sekce Un Certain Regard, kde zvítězil v kategorii nejlepší režie. Byl dokonce zakoupen do americké distribuce a nyní se v rámci stále celkem nového projektu distribučního labelu Aerofilms, České televize a MFF Karlovy Vary dostává i do české kinodistribuce.

Autor filmu Matt Ross o filmu řekl: „Panuje představa, že nezávislé „artové“ filmy poskytují intelektuální stravu. Stojí na silných postavách, je v nich méně klišé, jsou prokreslenější a intelektuálně podnětnější. Na druhé straně stojí idea, že hollywoodské filmy bývají spíše zjednodušené a svou energií adrenalinem se podobají zábavě na úrovni pouťové horské dráhy. Pokud je toto vše, co dané žánry mohou divákovi nabídnout, jsou podle mého názoru pokleslé. Zlatým grálem – aspoň pro mě – je film, který dokáže být intelektuálně provokativní i emočně silný, zkrátka příjemný způsob jak strávit dvě hodiny. Doufám, že jsme vytvořili záživné putování, které pro vás bude rozptýlením, rozesměje vás i rozpláče a také vám přinese něco k zamyšlení.“

Přiznám se, že útěky mimo civilizaci jsou mi cizí. Ne, že bych byl až takový měšťák, naopak, jako starý skaut dokážu rozdělat oheň na mokrém sněhu, uvařím si v lese čaj a polévku, aniž bych k tomu musel vyhledat obchoďák nebo vietnamského kamaráda ve večerce. Do Ramba mám a vždycky jsem měl, ale hodně daleko, samozřejmě. Ale už v tom žití v souladu s přírodou vidím trochu něco jiného, než když mi bylo dvanáct nebo šestnáct a i přes civilizační výdobytky a establishment, který nesnáším stejně jako hlavní hrdina filmu nemám potřebu dramatické revolty proti našemu způsobu života.

Tohle je náš svět bude českému divákovi bližší, než většina americké produkce. Film je totiž natočen ne jako konkrétně příběh na konkrétním místě, ale jako alegorie, která se shodou okolností odehrává v USA. Možná totiž nějakého podobného magora ve svém okolí také máte a znám i spoustu lidí, kteří ač v pracovním procesu s touto myšlenkou koketují alespoň čtením knih nebo chozením na přednášky o alternativním způsobu života. Moje ex-přítelkyně mi rovněž vyprávěla i o jejím kamarádovi alternativci, který takto začal skutečně žít na jednom starém mlýně. Možná jste dokonce viděli i nedávný dokumentární snímek o kočovné české rodině Stále spolu.

Takže jak to vlastně je? Neměl by se člověk na všechno vykašlat, odjet do lesů, vzít si ostrý nůž a vrátit se do doby pravěku? Film vám na tohle neodpoví a vlastně ani nechce. Nebude vám vnucovat autorův světonázor, i když se samozřejmě v rámci děje přikloní k nějakému řešení. Tenhle film je totiž o hledání, o kladení otázek a vršení situací a vzhledem k tomu, že je z větší části koncipován jako road movie, má i velmi vhodně zvolenou formu, která obsah atraktivně zabalí.

Tohle je náš svět je film tvůrce, který ví co chce říct a také jak to říct. Ve filmu jsou vyhrocené momenty, ale nikdy to není za cenu, že by to šlo proti srsti, jak je poslední trend v severské kinematografii, kde je vám kolikrát až stydno, kam až voyerství může zajít. Hlavní hrdina má sice svůj názor ale respektuje také názory druhých, dává jim příležitost mu jeho pohled vymluvit a mě osobně si v tom film hodně získal. Díky tomu je totiž sledování i motivace hrdinů, jakkoli kontroverzní, příjemná záležitost a přitom zůstává nesmírně emotivní. Počítejte s tím, že se budete stejně tak smát jako plakat. Tohle je stejně jako Hollywood, horská dráha emocí, ale bez CGI efektů a drahých hvězd a také to jde.

Film je bezesporu velkým sólem Viggo Mortensena, ale ve vedlejších rolích určitě strhává pozornost také dědeček v podání bezvadného Franka Langelly, který už mnohokrát dokázal, že je herecká extraliga a ani on není černobílý padouch. Uznání a pozornost si zaslouží také dětský ansámbl a myslím si, že by nebylo od věci, kdyby se tenhle film klidně zaškatulkoval do žánru rodinného filmu, kam určitě také patří.

Tohle je náš svět je jeden z nejlepších amerických nezávislých filmů v české kinodistribuci, dokonce bych řekl, že od majstrštyku Chlapectví, tady takhle dobrý představitel americké nezávislé scény uváděn nebyl a s klidným srdcem ho doporučím ke zhlédnutí.

PS: Zajděte si na tenhle film spíš do nějakého neformálnějšího jednosálového kina, kde se čepuje pivo, protože tohle opravdu není film do míst, kde šumí cola a smrdí popcorn.

Captain Fantastic, USA, režie a scénář: Matt Ross, kamera: Stéphane Fontaine, střih: Joseph Krings, hrají:Viggo Mortensen, Frank Langella, George MacKay, Samantha Isler, Annalise Basso, Nicholas Hamilton, Shree Crooks, Charlie Shotwell

Autor: Ondřej Slanina | pátek 15.7.2016 14:33 | karma článku: 14.52 | přečteno: 344x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 563 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 645 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Robert D. Bergen – Které části textu jsou důležitější než jiné?

Robert D. Bergen je biblista-starozákoník, který se také podílel na překladu Bible. A to konkrétně jsou to tyto Bible: The New Living Translation, the New Living Translation 2.0, a the Holman Christian Standard Bible.

18.7.2019 v 6:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

Sheena Easton – Morning Train

Sheena Eastonová je skotská zpěvačka, představitelka nové generační vlny v pop music osmdesátých let, úspěšná díky sexuálně vyzývavé image i širokému žánrovému rozpětí od country po disco. Měří pouze 154 cm.

17.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Orlík

Byl francouzský soudce „zhulený“?

Soudci jsou snad v každé zemi v pokušení považovat se za „stát ve státě“. Nad jejich rozsudky zůstává někdy „rozum stát“. Bojuje s nimi americký prezident Trump i izraelský premiér Netanjahu.

17.7.2019 v 6:01 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Libor Večeřa

Fenomén Hejátko

Donedávna jsem ho vůbec neznal. A už nyní to považuji za fatální chybu. Ten člověk má rozhodně co říct a já bych vám jej chtěl v této stati alespoň trochu představit. Nechci vám jej nijak vnucovat, ale chci, abyste o něm věděli.

16.7.2019 v 18:49 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 529 | Diskuse

Přemysl Čech

Díky za toho Kecala, Adame Plachetko

Mnozí z nás si určitě vzpomínají na éru školních výchovných koncertů a operních představení české klasiky, tedy oper Prodaná nevěsta resp. Rusalka, a party Kecala a Vodníka nezpíval nikdo jiný, než Eduard Haken.

16.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz