Klenoty českého filmu: Eva tropí hlouposti

9. 03. 2015 9:25:05
Kultovní komedie, kterou ve své době doslova sestřelili kritici i po několika desetiletích baví ztřeštěných humorem. Haló!

Eva Norová (Nataša Gollová) je potřeštěná dospívající dívka, které žádná rošťárna není cizí. Do místnosti chodí oknem, neustále někam padá, o něco zakopává a ze všeho nejvíc má ráda svou tetičku Pa (Zdeňka Baldová). Její bratr Michal (Oldřich Nový) je sice o poznání starší a na první pohled vypadá jako uhlazený elegán. Ovšem i on má ze všeho nejvíce rád tetu Pa. Ta bude brzy slavit sedmdesátiny a oba přemýšlí, čím by jí potěšili nejvíce. Jenže tetička už všechno má. Jediné, o co by měla zájem je recept na Záhorské růže. Oba povedení sourozenci se vydají recept získat stůj co stůj. Kolotoč bláznivých situací, slovního humoru a nečekaných situací může začít.

Výrazným režisérem válečné éry byl Martin Frič (Císařův pekař a Pekařův císař, ), který v roce 1939 odstartoval neuvěřitelnou šňůru hitů skvělou crazy komedií Eva tropí hlouposti, která podle mého názoru dodnes může sloužit jako mustr pro úspěšnou komedii. Přitom byla ve své době rozcupována kritiky, a to ještě víc než Troškovy Babovřesky a byly jí vyčítány filmařské postupy, které měla přejímat ze západních vzorů.

Snímek Eva tropí hlouposti vznikl podle knihy Věry Němotové, kterou ale většina lidí dobře zná jako Fan Vavřincovou, tedy autorku seriálu Taková normální rodinka. Její otec byl úspěšný podnikatel a později také ředitel Pražské cukerní. Mladá autorka projevila svůj talent již v šestnácti letech, kdy začala publikovat v ženských časopisech. Svůj zřejmě nejkultovnější počin napsala v jednadvaceti a původně se odehrával v anglicky mluvícím prostředí. Nesmíme zapomínat, že Praha za první republiky byla otevřená světu a silně proamerická. Společnost AB byla navíc financována americkými investory, kteří v Praze pochopitelně prodávali i filmy z Hollywoodu.

Nikdo ovšem nemohl tušit, že se Němci pokusí obnovit nesmyslnou ideologii Prahy jako tisíciletého říšského města, kterou nikdy nebyla. Každopádně filmařům to stačilo nato, aby se crazy komedie přepsala do českého prostředí. Filmový publicista Jaroslav Sedláček tento snímek dokonce považuje za první pravou českou crazy komedii, která odstartovala celý úspěšný samostatný žánr.

Při vší úctě ke scénáristům a autorce předlohy, sebelepší text komedie často pokazí nešťastně zvolená realizace. To ovšem není tento případ. Martin Frič totiž své řemeslo ovládal dokonale. Než se pustil do kariéry filmového režiséra prošel si osmi dlouhými roky příprav. Vystupoval v kabaretu, maloval reklamy, stavby, pracoval v laboratořích, zkrátka osvojil si všechny filmové profese, takže mu nikdo nemohl věšet bulíky na nos a upřímně na takové průpravě vždy poznáte profesionála. Frič měl velmi dobrý přehled i v kinematografii světové a ve filmu nezapře americké vzory. Na druhou stranu bylo by nespravedlivé ho označit za plagiátora nebo kopistu. Fričova bláznivá komedie je svižná, vrší jednu komickou situaci za druhou a s tím jde ruku v ruce i technické provedení filmu. Dočkáme se tak rychlých jízd kamery, netypických záběrů a velmi rychlých přešvenků pochopitelně i za cenu rozostření obrazu, ale to není vůbec na škodu.

Oldřich Nový, který zde hraje roztomilého podvodníčka, kterému všechno projde, protože to dělá s čistými úmysly jednoduše nemá chybu, ale film bude navždy velkým sólem Nataši Gollové, kterou tímto snímkem Frič představil široké veřejnosti. Nataša Gollová pocházela z rodiny slavného historika Jaroslava Golla a dočkala se skutečně elitního vzdělání. Je celkem pochopitelné, že se od ní zřejmě očekávalo dramatické umění. Film Bezdětná, kde hrála dramatickou roli, za kterou ji kritici prohlásili přídomkem uslzená, však byla málem předčasným koncem její kariéry. Martin Frič jí však dal šanci, obsadil ji naprosto proti typu a nechal jí zahrát postavu o více než deset let mladší. A diváci byli nadšení.

Film Eva tropí hlouposti neslavil úspěch u kritiky, ale u diváků byl megahitem. Dobový kritik Svatopluk Ježek doslova napsal:,,Veselohra Eva tropí hlouposti je ovšem někdy dokonale smutná. Nestará se o logickou skladbu, je nedomyšlená a schematická, jak zákon káže.“

Po uplynulých desetiletích víme velmi dobře, že film má spoustu logických lapsů. Ten největší, co jsem tam našel je, že v jedné scéně teta slaví sedmdesátku a v další šedesátku, ale to ve finále vůbec nevadí. Strhující energie, nadšení a hravost z této komedie zkrátka dělají nestárnoucí podívanou.

ČR, režie: Martin Frič, scénář: Vladimír Peroutka podle knihy Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti, kamera: Václav Hanuš, hudba: Václav Běhounek, Jiří Traxler, střih: Jan Kohout, hrají: Nataša Gollová, Oldřich Nový, Zdeňka Baldová, Ella Nollová, Gustav Hilmar

90 minut, černobílý, 35 mm

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 9.3.2015 9:25 | karma článku: 23.13 | přečteno: 1947x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 563 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 645 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Robert D. Bergen – Které části textu jsou důležitější než jiné?

Robert D. Bergen je biblista-starozákoník, který se také podílel na překladu Bible. A to konkrétně jsou to tyto Bible: The New Living Translation, the New Living Translation 2.0, a the Holman Christian Standard Bible.

18.7.2019 v 6:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

Sheena Easton – Morning Train

Sheena Eastonová je skotská zpěvačka, představitelka nové generační vlny v pop music osmdesátých let, úspěšná díky sexuálně vyzývavé image i širokému žánrovému rozpětí od country po disco. Měří pouze 154 cm.

17.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Orlík

Byl francouzský soudce „zhulený“?

Soudci jsou snad v každé zemi v pokušení považovat se za „stát ve státě“. Nad jejich rozsudky zůstává někdy „rozum stát“. Bojuje s nimi americký prezident Trump i izraelský premiér Netanjahu.

17.7.2019 v 6:01 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Libor Večeřa

Fenomén Hejátko

Donedávna jsem ho vůbec neznal. A už nyní to považuji za fatální chybu. Ten člověk má rozhodně co říct a já bych vám jej chtěl v této stati alespoň trochu představit. Nechci vám jej nijak vnucovat, ale chci, abyste o něm věděli.

16.7.2019 v 18:49 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 529 | Diskuse

Přemysl Čech

Díky za toho Kecala, Adame Plachetko

Mnozí z nás si určitě vzpomínají na éru školních výchovných koncertů a operních představení české klasiky, tedy oper Prodaná nevěsta resp. Rusalka, a party Kecala a Vodníka nezpíval nikdo jiný, než Eduard Haken.

16.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz