Kód Enigmy - tajný a zakázaný příběh

9. 02. 2015 12:40:31
V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn z homosexuality a čekal ho zničující soudní proces zakončený ponižující chemickou kastrací.

Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma.

V době rozpoutaného válečného konfliktu Němci používali geniální šifrovací stroj Enigma, kterým mezi sebou komunikovali. Každou půlnoc měnili jeho nastavení. Britská vláda sestavila tajný tým vědců, matematiků, hádankářů a geniálního šachisty, aby se pokusili rozluštit šifru, díky které bylo zejména německé loďstvo neviditelné. Alan Turing moc dobře věděl, že zkoušet kombinace 159 000 000 000 nastavení pro polskou tajnou službou zachycený kódovací stroj je naprosto nesmyslné, proto se rozhodl sestavit vlastní dešifrovací stroj – Christophera za 100 000 liber, který by mohl Enigmu pokořit.
kod_enigmy02

Fascinující příběh rozluštění Enigmy už inspiroval filmaře několikrát. Jednou se objevil v produkci Dina De Laurentiise v ponorkovém dramatu U-571 a hnedle poté v britském válečném thrilleru Enigma, který produkoval Mick Jagger. Oba filmy se bez problémů zaplatily, ale ani jeden z nich přílišnou díru do světa neudělal. V roce 2013 královna Alžběta II. udělila generální pardon Alanu Turingovi za jeho sexuální přečin, kterým nebylo nic jiného, než že využíval služeb homosexuálních prostitutů. Knižní rekonstrukce Turingova životního osudu, který byl na více než padesát let zapečetěný v archivech pod složkou přísně tajné se mohla stát předlohou pro britský biografický snímek za (na válečné drama) směšných 5 milionů dolarů! Tomu ovšem předcházelo několik let náročné preprodukce. Film sice vyhrál v roce 2011 ocenění jako nejlepší nerealizovaný hollywoodský scénář, ale nikdo o něj zájem nejevil.

Režisér Morten Tyldum natočil před několika lety nejúspěšnější norský film všech dob Lovci hlav a ocitl se v hledáčku velkých hráčů. Jeho první anglicky mluvený počin Kód Enigmy patří k nečekaným hitům oskarové sezóny a zároveň k jedním z nejziskovějších filmů uplynulého roku. Tyldum dostal k dispozici stále populárnějšího Benedicta Cumberbatche a několik solidních sparingpartnerů do vedlejších rolí jako Keiru Knightley, Matthew Goodea nebo chameleónského Marka Stronga, jehož nenominace na Oskara za vedlejší roli poněkud nechápu. Ještě malý producentský detail. Hotový film od britských producentů koupil Harvey Weinstein (Králova řeč, Trilogie Pán prstenů) za 7 milionů dolarů, což je dosud nejvyšší částka za jakýkoli evropský film uváděný na americkém trhu.

kod_enigmy3

Kód Enigmy je sevřeným komorním dramatem s odlehčujícími humornými vložkami, které jinak vážnému snímku nesmírně pomáhají. Kromě hereckého sóla Benedicta Cumberbatche tento snímek nabízí ještě jiné přednosti. Nominace na Oskara za režii je zde udělena plným právem a co se týká nápaditosti Mortena Tylduma, tak si troufám tvrdit, že je sice méně okázalá než u některých Iňárrituových nesmyslných kamerových exhibicí v podobně komorním Birdmanovi, jako třeba čtená zkouška ála Matrix, ale třeba navazující střih letícího torpéda a típnuté cigarety mi přijde mnohem rafinovanější.

Kód Enigmy je špičkově natočený film s dokonale zvládnutým řemeslem a skvělými hereckými výkony. Základem je ovšem kvalitní scénář a pečlivě odvedená režie. Bez ohledu na Oskary je tohle moc dobře natočený film.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 9.2.2015 12:40 | karma článku: 14.44 | přečteno: 1127x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 563 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 645 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Robert D. Bergen – Které části textu jsou důležitější než jiné?

Robert D. Bergen je biblista-starozákoník, který se také podílel na překladu Bible. A to konkrétně jsou to tyto Bible: The New Living Translation, the New Living Translation 2.0, a the Holman Christian Standard Bible.

18.7.2019 v 6:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

Sheena Easton – Morning Train

Sheena Eastonová je skotská zpěvačka, představitelka nové generační vlny v pop music osmdesátých let, úspěšná díky sexuálně vyzývavé image i širokému žánrovému rozpětí od country po disco. Měří pouze 154 cm.

17.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Orlík

Byl francouzský soudce „zhulený“?

Soudci jsou snad v každé zemi v pokušení považovat se za „stát ve státě“. Nad jejich rozsudky zůstává někdy „rozum stát“. Bojuje s nimi americký prezident Trump i izraelský premiér Netanjahu.

17.7.2019 v 6:01 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Libor Večeřa

Fenomén Hejátko

Donedávna jsem ho vůbec neznal. A už nyní to považuji za fatální chybu. Ten člověk má rozhodně co říct a já bych vám jej chtěl v této stati alespoň trochu představit. Nechci vám jej nijak vnucovat, ale chci, abyste o něm věděli.

16.7.2019 v 18:49 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 529 | Diskuse

Přemysl Čech

Díky za toho Kecala, Adame Plachetko

Mnozí z nás si určitě vzpomínají na éru školních výchovných koncertů a operních představení české klasiky, tedy oper Prodaná nevěsta resp. Rusalka, a party Kecala a Vodníka nezpíval nikdo jiný, než Eduard Haken.

16.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz