Thriller Zmizelá Davida Finchera

2. 10. 2014 11:12:12
Po vydání bestselleru Zmizelá bývalé novinářky Gillian Flynn se strhla bitva o filmová práva, na jejímž konci je výborně natočený snímek plný nečekaných zvratů.

Amy (Rosamund Pike) se ztratila v den pátého výročí svatby s Nickem (Ben Affleck). A podle rozmláceného stolu v obýváku to nevypadá, že zmizela dobrovolně. Nick organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné pro to, aby se Amy našla. Pokud možno živá. Ostatně i z toho důvodu, že pokud je mrtvá, tak je první podezřelý. Paralelně s jeho pátráním a myšlenkovými pochody probíhá policejní vyšetřování, které kromě Amy hledá i člověka, jenž má její zmizení na svědomí. Všechny stopy, nalezené důkazy a svědectví Amyiných blízkých ale ukazují právě na Nicka. Kdo to vlastně je? Trpící oběť zločinu, nebo cynická zrůda, která vodí policii i veřejnost za nos, aby ze sebe sňala podezření? Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A co se vlastně stalo s Amy?

Na znepokojivé otázky se vrší další a odpovědi zoufale chybějí, navíc na Nicka vyplouvá spousta informací, které mu zrovna neprospívají. Nick se brzy z chudáčka promění ve veřejného nepřítele číslo jedna. Dobře ví, že když se Amy nebo strůjce jejího únosu nenajdou, ponese si cejch až do konce života, který nebude trvat moc dlouho, protože v tomto státě platí trest smrti. Jenže co když má Amy skutečně na svědomí?

_

Na první pohled jednoduchou zápletku plnou klišé spisovatelka Gillian Flynn rozepsala v brilantní kriminální psychologický román, jenž svými nečekanými zvraty uchvátil čtenáře, a to nejen v USA, kde bylo během půl roku 2012 prodáno více než dva miliony výtisků – vzápětí nato se stal doslova celosvětovým kultem i fenoménem.

Kdybych prozrazoval cokoli ze zápletky s přibývajícími minutami, tak bych vás překvapil dost možná o nejlepší momenty překvapení posledních let. Zmizelá má totiž brilantní scénář plný skvěle napsaných charakterů, které jsou nejednoznačné, cynické a oplývají hodně černým humorem. Autorka byla do finanční krize, která ji připravila o práci novinářka. Znalost prostředí spolu se schopností vyhledávat fakta k vystavění věrohodného příběhu s odtajněním špinavých praktik bulvární manipulace s veřejným míněním rádoby „investigativních“ šmejdů, pro které je slovo novinář naprosto neadekvátní, dodává snímku velmi zajímavou další rovinu.

_

Zajímavé je herecké obsazení, které Fincher sestavil sice ze známých herců, ale obsadil je proti svému obvyklému typu. Film vznikl ve studiovém systému, což znamená, že všichni herci museli projít komplikovaným schvalovacím systémem přes testovací publikum, a to se jistě týkalo i závěru filmu a vyznění řady scén. Právě testovací publikum často rozhoduje o osudech hrdinů i vyznění některých scén a jsem si naprosto jist, že ještě před deseti lety by tento film nesměl do filmové distribuce ve své finální podobě.

Doba se zkrátka změnila a pokud někdo umí dokonale natočit aktuální přítomnost, tak je to v současném Hollywoodu jenom a pouze David Fincher. Největší potíží tohoto režiséra je, že často natočí film, který předběhne v myšlení jak diváky, tak kritiku a zpětně se ukazuje, že pravda byla na jeho straně. Fincher se nebojí odhalovat temné stránky lidí, ale přitom myslí i na diváky v multiplexech, kteří se přijdou bavit do kina a chroupat popcorn. Mimochodem to jsou jeho slova. O jeho černém humoru svědčí i obálka magazínu Entertainment Weekly, kterou sám nafotil.

_

Herecké výkony jsou skvělé a velmi uvěřitelné. Pokud má někdo zkušenosti s negativní publicitou, tak je to právě Ben Affleck, kterého bulvár vláčel kvůli alkoholismu, vztahu s Jennifer Lopez a současně ho haní kvůli tomu, že vzal po Baleovi Batmana, kdyby to nestřídal s neoddiskutovatelnými úspěchy jako Argo nebo Město, tak by ho pobyt v drsném americkém šoubyznysu zřejmě už dávno semlel. Rosamund Pike je sice rozhodně krásná, ale pokud jste jí viděli ve filmech jako Okamžik zlomu nebo Náhradníci, tak rozhodně nenaplňuje spojení ideální blonďatá partnerka do nepohody. Ostatně už úvodní filmový záběr s voiceoverem rozhodně zaujme divákovu pozornost.

_

Abych byl upřímný, tak docela marně přemýšlím nad tím, co filmu vlastně vytknout. Zdá se vám délka filmu přemrštěná? Ale vůbec ne. Délka přesně odpovídá množství postav a děje a nudit se rozhodně nebudete. Technické provedení? V žádném případě, tohle je skvěle odvedené profesionální řemeslo ve všech složkách.

tyler perry

Zmizelá má velkou šanci stát se velkým hitem letošního podzimu a dost možná promluví i do letošních výročních cen. Brod je samozřejmě ještě daleko a konec konců je úplně jedno, zda se někdo rozhodne tomuto filmu dát nějakou cenu. Podstatné je, že tento film podle mě rozhodně stojí za plné vstupné.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

USA 2014, Gone Girl, režie: David Fincher, scénář: Gillian Flynn podle vlastní knižní předlohy, kamera: Jeff Cronenweth, hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry, Kim Dickens, Patrick Fugit, Carrie Coon

145 minut, 2.35:1, DCP, barevný

Autor: Ondřej Slanina | čtvrtek 2.10.2014 11:12 | karma článku: 8.41 | přečteno: 636x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 563 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 645 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Robert D. Bergen – Které části textu jsou důležitější než jiné?

Robert D. Bergen je biblista-starozákoník, který se také podílel na překladu Bible. A to konkrétně jsou to tyto Bible: The New Living Translation, the New Living Translation 2.0, a the Holman Christian Standard Bible.

18.7.2019 v 6:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

Sheena Easton – Morning Train

Sheena Eastonová je skotská zpěvačka, představitelka nové generační vlny v pop music osmdesátých let, úspěšná díky sexuálně vyzývavé image i širokému žánrovému rozpětí od country po disco. Měří pouze 154 cm.

17.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Orlík

Byl francouzský soudce „zhulený“?

Soudci jsou snad v každé zemi v pokušení považovat se za „stát ve státě“. Nad jejich rozsudky zůstává někdy „rozum stát“. Bojuje s nimi americký prezident Trump i izraelský premiér Netanjahu.

17.7.2019 v 6:01 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Libor Večeřa

Fenomén Hejátko

Donedávna jsem ho vůbec neznal. A už nyní to považuji za fatální chybu. Ten člověk má rozhodně co říct a já bych vám jej chtěl v této stati alespoň trochu představit. Nechci vám jej nijak vnucovat, ale chci, abyste o něm věděli.

16.7.2019 v 18:49 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 529 | Diskuse

Přemysl Čech

Díky za toho Kecala, Adame Plachetko

Mnozí z nás si určitě vzpomínají na éru školních výchovných koncertů a operních představení české klasiky, tedy oper Prodaná nevěsta resp. Rusalka, a party Kecala a Vodníka nezpíval nikdo jiný, než Eduard Haken.

16.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz