Existuje fenomén seniorský film?

9. 09. 2014 16:46:42
Nejpočetnější diváckou skupinou budou napořád teenageři a vděčné rodinné publikum, ale existuje fenomén seniorský film?
Clint Eastwood režíruje Christophera WalkenaClint Eastwood režíruje Christophera Walkena

Marketingoví specialisté si s každým novým filmovým, ale i televizním projektem lámou hlavu nad tím, jak hotové dílo doručit v nejvoňavějším balení potenciálním divákům. Velmi často se setkávám s názorem, že pokud není film zacílený na dětské nebo dospívající publikum nemá šanci si najít diváky. Čísla posledních měsíců a signály let minulých však dávají jasně najevo, že časy se mění.

Koncem července se na pouť americkými kiny vydal hudební nostalgický snímek Jersey Boys režiséra Clinta Eastwooda. Film je určen pouze dospělému publiku, nehraje v něm žádný známý herec, vyjma epizodní role oskarového Christophera Walkena a po prvním víkendu promítání skončil na pátém místě s tržbami 11 milionů dolarů. Novináři zabývající se ekonomikou film pohřbili po prvním víkendu a ouva. Studio si udělalo průzkum, že film naprosto správně zasáhl seniorské publikum a ti vyslali v povíkendovém marketingovém průzkumu jasný signál. Chceme film vidět, ale do kina nás nikdo agresivní reklamou honit nebude, protože se nenecháme. Studio tedy zařídilo, aby film nezmizel jako obvykle z programu a výsledek? V současnosti má film k minulé neděli jenom v amerických kinech tržby 46,9 milionů dolarů a diváci na něj stále chodí. Film má celkem pozitivní kritiky, byť ne oslňující a divácká odezva je výrazně kladnější, než kritiky, nemluvě o fenomenálním hodnocení divácké skupiny ženy 45+.

Last-Vegas

Seniorská výprava Frajeři ve Vegas, kde čtyři více než šedesátníci Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman a Kevin Kline razili na pánskou jízdu dopadla u kritiků naprosto děsivě. Snímek byl strhaný ještě před premiérou a marketingoví specialisté si lámali hlavou nad tím, jak prodat film cílovému seniorskému publiku. Tento snímek byl v podstatě jediný loňský mainstreamový snímek, který měl kampaň zamířenou pouze na seniory. Proti tomuto filmu šel snímek Enderova hra s Harrisonem Fordem se čtyřnásobným rozpočtem určený zase dospívajícím divákům. Výsledek? Senioři po odchodu z kin suverénně zvítězili na tržbách a vydali se na další vítěznou pouť do domácích kin, protože důchodci jsou skupinou, která filmy primárně nestahuje.

Nejúspěšnějším filmem pro seniory u nás jsou bezesporu Vratné lahve podle scénáře Zdeňka Svěráka z roku 2007 a při pohledu na největší filmové hity posledních let, si nedělejme iluze, že seniorskou kategorii vynechávají. Kromě toho, že řada tvůrců v českém filmu je v seniorském věku, nebo těsně před ním, tak se stačí podívat na diváckou obec českých filmů. Zatímco existuje určitá skupina diváků, která chodí téměř na cokoli, pak je skupina diváků, která chodí do kina jednou, maximálně dvakrát do roka a pokaždé, když hrají něco od tandemu Svěrák a syn.

Dostat do kina diváky v produktivním věku je téměř nadlidský úkol, ale jsou typy snímků, které je do kina dostanou – nostalgické retrokomedie, které vyvolají retrovlnu napříč médii nebo rozeberou nějaký celospolečenský fenomén – rok 68 (Rebelové, Pelíšky), normalizace (Pupendo, Občanský průkaz) a druhá válka (Želary, Lidice).

revival_4

Diváckými hity posledního roku se tak staly filmy Revival (stárnoucí rockeři se musí poprat se současnou generací, ale hlavně sami se sebou), kterým distributor věřil i přes pomalejší rozjezd způsobený nasazením v horkém létě nebo Babovřesky (důchodkyně z jihočeské vesnice si své současné eskapády zopakovaly již dvakrát a v produkci je trojka), kde jsou senioři naprosto zásadním segmentem cílového publika. A troufám si tvrdit, že Ženy v pokušení by bez dějové linky rozevláté Elišky Balzerové neměly takový potenciál.

Jsou tedy senioři skupinou, se kterou je třeba počítat při vlastní tvorbě? Z demografického hlediska populace stárne, nejvíc seniorům vychází vstříc Česká televize, která programově vytváří pořady pro seniory již řadu let a šla dokonce tak daleko, že recykluje v novinkových Neviditelných několik desetiletí starý nápad o vodnících, nejbrutálnější je ovšem recyklace archivních programů opakující stále dokola scénky, které proboha nemohly být vtipné už před čtyřiceti lety jako třeba Sovákova imitace ptáka!

stolety starik4

Vše má jeden drobný háček, tvorba pro seniory nemusí být primárně šmejd a může oslovit i širší publikum. Ostatně v programové nabídce nemohou být jen Transformers a Strážci galaxie a třeba takový Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel slušně naplní kino i tři měsíce po premiéře.

Autor: Ondřej Slanina | úterý 9.9.2014 16:46 | karma článku: 8.06 | přečteno: 383x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 563 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 645 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Robert D. Bergen – Které části textu jsou důležitější než jiné?

Robert D. Bergen je biblista-starozákoník, který se také podílel na překladu Bible. A to konkrétně jsou to tyto Bible: The New Living Translation, the New Living Translation 2.0, a the Holman Christian Standard Bible.

18.7.2019 v 6:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

Sheena Easton – Morning Train

Sheena Eastonová je skotská zpěvačka, představitelka nové generační vlny v pop music osmdesátých let, úspěšná díky sexuálně vyzývavé image i širokému žánrovému rozpětí od country po disco. Měří pouze 154 cm.

17.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Orlík

Byl francouzský soudce „zhulený“?

Soudci jsou snad v každé zemi v pokušení považovat se za „stát ve státě“. Nad jejich rozsudky zůstává někdy „rozum stát“. Bojuje s nimi americký prezident Trump i izraelský premiér Netanjahu.

17.7.2019 v 6:01 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Libor Večeřa

Fenomén Hejátko

Donedávna jsem ho vůbec neznal. A už nyní to považuji za fatální chybu. Ten člověk má rozhodně co říct a já bych vám jej chtěl v této stati alespoň trochu představit. Nechci vám jej nijak vnucovat, ale chci, abyste o něm věděli.

16.7.2019 v 18:49 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 529 | Diskuse

Přemysl Čech

Díky za toho Kecala, Adame Plachetko

Mnozí z nás si určitě vzpomínají na éru školních výchovných koncertů a operních představení české klasiky, tedy oper Prodaná nevěsta resp. Rusalka, a party Kecala a Vodníka nezpíval nikdo jiný, než Eduard Haken.

16.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz