Slavná světová klasika: Dokonalý trik (2006)

30. 06. 2014 9:50:06
V čem byl trik tohoto filmu? Nenabízí uspokojivý závěr, nikdo mu příliš nevěřil a nakonec etabloval žánr kouzelnických filmů, na které nikdo nikdy nesázel.

Angličan Alfred (Christian Bale) a Američan Robert (Hugh Jackman) jsou začínající a velmi ambiciózní kouzelníci, v podstatě velmi dobří přátelé se zdravou a podněcující rivalitou. Jenže jeden nepovedený trik všechno změní. Alfred hnaný neustálou touhou po zlepšení jejich společného čísla uváže uzel v náročném kouzle jinak než obvykle a Robertova mladá žena Julie (Piper Perabo) se z něj nezvládne včas dostat a utopí se ve vodní nádrži. Alfred tak přijde o dobrého přítele a získá mocného nepřítele.

Pokud byste čekali, že oba pověsí své iluzionistické řemeslo na hřebík, jste na velkém omylu. Oba začnou prahnout po dokonalém triku, to ale neobnáší tahat nějakého králíka v klobouku nebo švindlovat s kartami.

Dokonaly-trik3

Dokonalý trik je přesně ten film u něhož toho o ději dopředu moc vědět nemáte. Odehrává se v několika časových rovinách, které se navzájem prolínají a na konci složí (ne)uspokojivou mozaiku. Divák se od začátku ocitá ve hře s bratry Nolanovými, kteří vás nutí film chtě nechtě analyzovat. Samozřejmě, že tu hru můžete už po pár minutách vzdát, ale proč této skládačce nedat šanci? Je totiž docela dost možné, že až film dokoukáte, budete ho chtít vidět hned znovu.

Největším kouzlem tohoto filmu je, že vůbec vznikl. Zástupci studia si udělali průzkum trhu a ještě před premiérou Nolanovi řekli, že budou o premiérovém víkendu čtvrtí, zhruba po třech týdnech půjdou na videotrh a celkově vydělají určitou sumu peněz. Nolan se pak jen vítězně usmíval, když byli po premiérovém víkendu první a ještě ve čtvrtém týdnu slušně lákali diváky do kina. Inu, uvádění filmů do kin kolikrát víc připomíná magii, než ekonomii a zkušenost v tom často nehraje žádnou roli. A teprve jak se asi mládenci a děvčata z oddělení marketingu tváří, když se film po osmi letech zařadil na pozici 52. nejlépe hodnoceného filmu všech dob na databázi imdb.com neuvěřitelnými téměř 600 000 registrovanými uživateli!

Dokonaly-trik4

Preprodukce filmu trvala sedm let. Snímek měl původně režírovat Sam Mendes, ale autor knižní předlohy se vyjádřil, že by nebylo špatné, kdy by se projektu věnoval raději mladý Christopher Nolan, jehož filmy Memento a Following mu přišly jako lepší referenční projekty. Nolan se věnoval Insomnii a jeho bratr piloval scénář. Vždy napsal část a zavolal bratrovi. Pak si popovídali, řekli si, kam by měli dále směřovat a pak si vystřídali štafetu v datlování do klávesnice. Pro psaní v tandemu tato varianta není vůbec špatná, protože zabráníte konfliktům pokud jste třeba týden někde na chatě a hádáte se kvůli malichernostem místo práce. Oba bratři Nolanové jsou naprosto rozdílní a i okolí je chápe jinak. Výsledek ale skutečně stál zato.

Hlavní předností Dokonalého triku je totiž jeho scénář. Předlohu filmu tvoří novela, která se skládá ze dvou oddělených deníků obou kouzelníků. Po přečtení tedy sice znáte obě verze a ocitáte se v roli soudce. Která ze stran má pravdu a mohlo to tak opravdu být? Soudce to má ale výrazně jednodušší, protože ten má k dispozici kromě slov také důkazy, jenže jak posuzovat iluzi? Dokonalý trik je navíc retrosnímek a objevují se v něm i skutečné osobnosti jako Nikola Tesla (David Bowie) a pochopitelně také Thomas Alva Edison, ale toho scenáristé jen zmíní a nikdy neukáží. Právě díky této rovině film dostává nádech alternativní reality, která diváka posílá na ještě tenčí led.

Dokonaly-trik5

Jedním z velkých kladů filmu je úžasná výprava, která diváky vysílá do minulosti a působí velmi věrohodně bez ohledu na to, zda má nějaké historické kořeny. Čarodějem je také kameraman Wally Pfister, který se po filmu Batman začíná opravdu rozmáchl do řady působivých výtvarných kompozicí, které mohou vzniknout jen v Hollywoodu. Takto epicky vyprávět zkrátka nikde jinde na světě nelze, protože nikdo nedá tolik prostředků na vyšperkované záběry druhého štábu, jak je vidět právě na tomto filmu. Přestože je tento snímek na hollywoodské poměry středněrozpočtový, je pořád desetinásobně dražší než profesionálně natočené západní evropské produkce.

A pak jsou tu samozřejmě herci. Nolan pečlivě obsadil herce z různých koutů planety a vytvořil velmi zajímavou kombinaci. Dobré je také to, že postavy nejsou šablonovité a každá je vedená svou vnitřní motivací, která nemusí být na první pohled úplně zřejmá. Každopádně není nesmyslná. Ústřední herecké duo se opravdu z hloubi duše nesnáší a hercům se to výborně podařilo přenést na plátno. Ve vedlejších rolích excelují Michael Caine, David Bowie, ale pozadu nezůstávají ani dámy, ačkoli dostávají přeci jen méně prostoru, než jejich kolegové.

Dokonaly-trik6

Snímek graduje k finále a překvapivé pointě, která však není uspokojivá jako pointy, kdy chlapec prozradí psychiatrovi, že je celou dobu po smrti v Šestém smyslu nebo, že hlavní hrdina je docela slušný schizofrenik jako ve filmu Klub rváčů. A proč není uspokojivá? Protože místo odpovědi položí další otázky, na které se dají odpovědi nalézt, ale až po opětovném zhlédnutí. To ovšem neznamená, že napoprvé snímek neprohlédnete, je to stejné jako u Počátku, samozřejmě, že pointa prozrazena je, ale je to ta SPRÁVNÁ?

Film získal po uvedení velmi příznive kritické reakce, uspěl u diváků a jako první zlomil hollywoodské pravidlo, že kouzelnické filmy nevydělávají. Rafinovaný snímek Podfukáři (Now You See Me) pak později se svými tržbami producentům vytřel zrak a přitom se nejedná o klasickou bezmyšlenkovou zábavu. Dokonalý trik je mimořádně zdařilý film i z toho důvodu, že v něm najednou uvidíte Batmana, Wolverina, Ziggyho Stardusta, Černou vdovu a King Konga.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

The Prestige, USA/VB, režie: Christopher Nolan, scénář: Christopher Nolan, Jonathan Nolan podle novely Christophera Priesta, kamera: Wally Pfister, hudba: David Julyan, hrají: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo, Scarlet Johansson, Rebeca Hall, David Bowie, Andy Serkis

131 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší kamera, nejlepší výprava

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 30.6.2014 9:50 | karma článku: 6.98 | přečteno: 425x

Další články blogera

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 563 | Diskuse

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 645 | Diskuse

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Robert D. Bergen – Které části textu jsou důležitější než jiné?

Robert D. Bergen je biblista-starozákoník, který se také podílel na překladu Bible. A to konkrétně jsou to tyto Bible: The New Living Translation, the New Living Translation 2.0, a the Holman Christian Standard Bible.

18.7.2019 v 6:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 |

Karel Sýkora

Sheena Easton – Morning Train

Sheena Eastonová je skotská zpěvačka, představitelka nové generační vlny v pop music osmdesátých let, úspěšná díky sexuálně vyzývavé image i širokému žánrovému rozpětí od country po disco. Měří pouze 154 cm.

17.7.2019 v 6:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Orlík

Byl francouzský soudce „zhulený“?

Soudci jsou snad v každé zemi v pokušení považovat se za „stát ve státě“. Nad jejich rozsudky zůstává někdy „rozum stát“. Bojuje s nimi americký prezident Trump i izraelský premiér Netanjahu.

17.7.2019 v 6:01 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1417 | Diskuse

Libor Večeřa

Fenomén Hejátko

Donedávna jsem ho vůbec neznal. A už nyní to považuji za fatální chybu. Ten člověk má rozhodně co říct a já bych vám jej chtěl v této stati alespoň trochu představit. Nechci vám jej nijak vnucovat, ale chci, abyste o něm věděli.

16.7.2019 v 18:49 | Karma článku: 18.17 | Přečteno: 529 | Diskuse

Přemysl Čech

Díky za toho Kecala, Adame Plachetko

Mnozí z nás si určitě vzpomínají na éru školních výchovných koncertů a operních představení české klasiky, tedy oper Prodaná nevěsta resp. Rusalka, a party Kecala a Vodníka nezpíval nikdo jiný, než Eduard Haken.

16.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 277 | Diskuse
Počet článků 148 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2148

Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vychází má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. V roce 2018 půjde do kin celovečerní film BARDI, jehož jsem autorem. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.

Najdete na iDNES.cz